جاذبه هاي طبيعي و اکوتوريستي ايران

با نگاهي به نقشه طبيعي ايران براحتي مي توان به موقعيت آب و هوايي و توپوگرافيک منحصر به فرد آن پي برد «بهره مندي از آفتاب، داشتن سرزمين کوهستاني ،  وجود دشت ها، به علاوه داشتن دو دريا در شمال و جنوب، اقليم ايران را استثنايي کرده است. » ( كردواني ، 1376 ، ص 49 ) در قلمرو جغرافيايي ايران منطقه ساحلي شمال داراي آب و هواي مطبوع ، جنگل هاي سرسبز و سواحل خزر با چشم انداز طبيعي و مناظر بديع مي باشد . نوار ساحلي جنوب نيز با آب و هواي گرم و مرطوب امکانات خاصي براي تفريحات تابستاني فراهم آورده است . داشتن آبهاي معدني، مناظر زيبا در امتداد رشته کوه زاگرس در غرب کشور و بيابانها و کويرهاي شرقي ايران  ، چشم اندازهاي بکري را با آسمان دلفريب که از ديرباز آواي ملکوتي حرکت به سوي واقعيت و نهان جان را در دل هر ببينده  صاحب ذوق برانگيخته ، خود به تنهايي باعث جذب تعداد بي شماري از مشتاقان خواهد بود. ( دهقاني ، 1378 ، ص 81 )

  • «به علت چنين تنوعي است که از کشور ايران به عنوان يک کشور بلکه به عنوان قاره اي کوچک نام مي برند. » ( روزنامه همشهري ، 29 خرداد 1379 ، ص 5 )
  • بطور کلي چنين موقعيت جغرافيايي سبب زايش چشم اندازهاي طبيعي مي شود که مي تواند در رونق اکوتوريسم به عنوان يکي از انواع توريسم در توسعه اين فعاليت در ايران مفيد واقع شود . «امکان سنجي جاذبه هاي اکوتوريستي ايران و مقايسه آن با درآمد توريستي کشورهايي که محور اين فعاليت را در سرزمين خود اکوتوريسم قرار داده اند نشان مي دهد ، دستيابي به درآمد 50 ميليارد دلاري در سال 2020 چندان رويايي نيست. ضمن آنکه مي بايست توجه داشت گسترش اکوتوريسم در ايران با محدوديت اجتماعي و اخلاقي و مذهبي ديگر شاخه هاي توريستي رو به رو نيست و از سوي ديگر به تصريح كارشناسان ،  قرن آينده از آن اکوتوريسم است و در دهه هاي آينده بيشترين درصد رشد و توسعه اين فعاليت در بخش اکوتوريسم روي خواهد داد. » ( روزنامه بهار ، 29 خرداد 1379 ، ص 12 )
  • بايد توجه داشت که براستي آنچه از نظر جاذبه هاي طبيعي در ايران وجود دارد مي تواند يکي از بزرگترين پارامترهاي توسعه توريسم باشد . «بزرگترين درياچه شور جهان (درياچه اروميه) ، بهترين پيستهاي اسکي دنيا با بيش از هفت ماه پوشش برفي قابل استفاده براي اسکي، بزرگترين کوير دنيا (دشت کوير) يکي از بزرگترين درياچه هاي آب شيرين دنيا (درياچه هامون)، خوش آب و هواترين سواحل دنيا در جنوب کشور با آب و هوايي مطلوب در فصل سرد (همان زماني که فعاليتهاي توريستي در مهمترين مناطق توريستي از رونق مي افتد) و صدها جاذبه طبيعي ديگر در ايران وجود دارد. » ( خالدي ، 1381، ص 21 )
دسته بندی : گردشگری در ایران